Bloomberg: Brexit i silna gospodarka sprowadzają Polaków z emigracji

brexit

Brexit znów opóźniony. Nie będzie dziś głosowania ws. nowej umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE

Wielka Brytania zrezygnowała ze swojego dotychczasowego stanowiska, które przewidywało kontrole celne na terenie Irlandii (choć z dala od linii granicznej) [79] . Oznacza to, że na Morzu Irlandzkim wprowadzone zostaną na 4 lata kontrole graniczne, a produkty płynące do Irlandii Północnej z pozostałych części Wielkiej Brytanii mają być sprawdzane (na razie nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób) brexit referendum pod kątem ich końcowego przeznaczenia. Jeśli będzie nim Irlandia Północna – towary nie zostaną oclone, jeśli będą one zmierzały do UE – podlegać będą ocleniu. Kontrolę będą przeprowadzali brytyjscy urzędnicy celni i weterynaryjni (na co wcześniej UE nie chciała sie zgodzić). Po upływie tego okresu Północni Irlandczycy będą mogli zadecydować o pozostaniu lub wyjściu z tego wspólnego obszaru.

29 marca 2017 r. Wielka Brytania przekazała Radzie Europejskiej notyfikację w sprawie zamiaru opuszczenia Unii Europejskiej po tym jak w referendum 23 czerwca 2016 r., większość obywateli tego państwa zagłosowała za wyjściem z UE po blisko 50 latach członkostwa. Rozpoczęło to dwuletni okres negocjacji pomiędzy UE i Wielką Brytanią w sprawie zasad uporządkowanego wyjścia, przewidziany w art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej.

IOR odpowiada za zgłoszenia celne. W przypadku przedsiębiorstw brytyjskich eksportujących do UE może to być spółka zależna z siedzibą w UE, jeżeli są one częścią transakcji, lub pośrednik celny z siedzibą w UE. Jeśli Twoja brytyjska firma importuje na terytorium UE we własnym imieniu, musi być zarejestrowanym płatnikiem VAT w UE. Zalecamy zrobić to w kraju odprawy. Przedsiębiorstwa z UE importujące na terytorium Wielkiej Brytanii we własnym imieniu również będą musiały być zarejestrowane w Wielkiej Brytanii jako płatnik VAT.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego utraci swoją ważność na terenie Wielkiej Brytanii, a obywatele brytyjscy stracą prawo do bezpłatnej opieki medycznej na kontynencie. Podobnie przestaną być uznawane prawa jazdy [93] . Brytyjskie sieci telekomunikacyjne odzyskają swobodę kształtowania stawek roamingowych (choć zapowiedziały, że z tego nie skorzystają). Nieznane są zasady funkcjonowania brytyjskich linii lotniczych na rynku europejskim po październiku 2019 [23] . 29 stycznia 2018 władze brytyjskie oświadczyły, że w razie problemów transportowych z wejściem w życie brexitu pierwszeństwo przed dostawami żywności będzie miał transport leków.

Rozmowy będą kontynuowane” – napisał na Twitterze po spotkaniu. „Uważam, że niewielkie przedłużenie będzie możliwe, ale będzie zależeć od zaakceptowania umowy brexitowej przez Izbę Gmin” – powiedział 20 marca przewodniczący Rady Europejskiej. „Musimy szukać – do ostatniej chwili – pozytywnego rozwiązania” – dodał. Oświadczenie złożył po tym, jak premier Wielkiej Brytanii Theresa May poprosiła o odłożenie brexitu do 30 czerwca 2019 r. Szacuje się, że na brexicie bez porozumienia Brytyjczycy mogą stracić setki tysięcy miejsc pracy.

Rada Europejska w dniu 10 kwietnia 2019 r. podjęła decyzję o przedłużeniu negocjacji wystąpienia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej. Zgodnie z powyższą decyzją Wielkiej Brytanii pozostanie członkiem UE do 31 października 2019 r.

  • Ponad połowa Brytyjczyków – zwolenników i przeciwników wyjścia z UE – wybrałaby preferowane przez siebie rozwiązanie sporu wokół brexitu, nawet gdyby ceną miało być oddanie Irlandii Północnej – wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu.
  • W praktyce oznaczałoby to powstanie granicy celnej między Irlandią Północną a Irlandią oraz granicy regulacyjnej między Irlandią Północną a resztą Wielkiej Brytanii [77] .
  • Reżyserem produkcji jest Toby Haynes (serial Czarne lustro).

Przywódcy UE-27 zaproponowali przesunięcie https://maxitrade.com/pl/brexit-referendum/u do 22 maja 2019 r. Będzie ono zależeć od tego, czy w przyszłym tygodniu Izba Gmin zatwierdzi umowę o wystąpieniu. Jeśli tego nie zrobi, przywódcy UE uzgodnili, że opóźnią brexit do 12 kwietnia 2019 r., i oczekują, że Wielka Brytania przed tą datą „określi dalsze działania”. Paryż odblokował dziś decyzję Unii Europejskiej o trzymiesięcznym odroczeniu brexitu.

spadła liczba Polek i Polaków przebywających na emigracji – informuje w sobotnim wydaniu «Gazeta Wyborcza». W ocenie gazety powodem nie wydaje się jednak nagła poprawa sytuacji gospodarczej w Polsce, ale po prostu brexit. Donald Tusk jest człowiekiem, który w zasadzie nie ma poglądów, na stanowisku szefa RE brakowało mu pewnego przesłania, planu; jego słabość obnażył brexit – ocenia w rozmowie z PAP szef grupy EKR prof. Ryszard Legutko (PiS). pokazują zmniejszanie się przewagi ugrupowania premiera Borisa Johnsona nad Partią Pracy. Optymistyczny był dla torysów tylko szeroko zakrojony sondaż, przeprowadzony przez YouGov metodą MRP (Multilevel regression with poststratification) dla «The Times».

Opuszczenie Wielkiej Brytanii planuje m.in. firma Airbus, co oznacza bezpośrednią utratę więcej niż 14 tysięcy miejsc pracy, a także możliwość zwolnień czy zmniejszenia pensji dla 110.000 miejsc pracy u kooperantów. Także inne firmy zapowiedziały relokację biur, czy nawet zmianę bandery statków w celach podatkowych (np. na cypryjską ma zmienić operator promów P&O) [106] .

45% obywateli Unii Europejskiej zatrudnionych w Wielkiej Brytanii zamierza w niej pozostać. Raport wskazuje obszary wymagające szczególnej uwagi w związku z procesem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. O prawie 100 tys. osób spadła liczba Polaków i Polek przebywających na emigracji.

Wyjście bez umowy nie zakłada okresów przejściowych. Ze względu na liczne wątpliwości, w szczególności w odniesieniu do ustalenia ewentualnej umowy wyjścia, przypomina się podmiotom o prawnych konsekwencjach, które powinny być wzięte pod uwagę po tym, jak Zjednoczone Królestwo stanie się państwem trzecim.

Po zakończeniu w 2020 roku okresu przejściowego Irlandia Północna ma oficjalnie wyjść z resztą Zjednoczonego Królestwa z unii celnej, ale ma pozostać objęta wspólnotowymi regulacjami. W praktyce oznaczałoby to powstanie granicy celnej między Irlandią Północną a Irlandią oraz granicy regulacyjnej między Irlandią Północną a resztą Wielkiej Brytanii [77] . W tej sytuacji, 20 marca 2019 rząd Wielkiej Brytanii złożył wniosek o opóźnienie https://maxitrade.com/pl/u do dnia 30 czerwca 2019 [44] . Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wyraził niezadowolenie z tej propozycji wskazując, że Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w dniach 24–26 maja. Późniejszy termin wyjścia Wielkiej Brytanii z UE mógłby spowodować poważne trudności instytucjonalne i niepewność prawną [45] .

brexit